Praktična nastava u Njemačkoj

Od 23. veljače do 8. ožujka 2025. godine održana je posljednja mobilnost učenika u sklopu projekta SIPS mobility 8.

Tri učenika zanimanja strojarski računalni tehničar, Petar Drožđek, Antun Horvatek i Leon Marčun, te tri učenika zanimanja tehničar za vozila i vozna sredstva, Ivan Draganić, Armond Kramarić i Antonio Kranjčec, proveli su dvotjednu praktičnu nastavu u kampusu Gut Wehlitz, Schkeuditz, kod Leipziga. Tu su u pratnji profesorice Anite Borovec pohađali praktičnu nastavu robotike od 23. veljače do 8. ožujka 2025. godine. Prve dane upoznali su se s načinom rada, programom, organizacijom kampusa, radnim okruženjem te mentorom, radnim zadacima a kasnije i centrom Leipziga, gdje su imali organizirani obilazak.

  

Tijekom praktične nastave, nizom uputa i zadacima u FreeCad-u upoznali se s dijelovima robotske ruke, proučili su osnove programiranja robotske ruke te su izrađivali 3D modele. Prateći zakone nauke o konstruiranju, radili su rekonstrukciju postojeće robotske ruke. Timskim radom otkrili su nedostatke te su razvili novi dizajn kroz konstruiranje, projektiranje i konstruktivnu razradu. Dizajnirali su i konstruirali nove dijelove, osmislili kompaktniji mehanizam. Antonio, Antun, Armond, Ivan, Leon i Petar izradili su ploču za postolje, ploču s utorom, nosač ruke i nosač zgloba ruke. Bilo je potrebno kalibrirati CNC stroj i 3D printer, odrediti nultočke stroja i materijala. Zatim je uslijedila obrada, a na kraju i izrada aditivnim tehnologijama.

  

Nakon što su pozicionirali elektromotore, spojili na upravljačke jedinice i na inverter te upravljače kojima se upravlja robotska ruka, programirali su i kalibrirali robotsku ruku s upravljačima. Zahvaljujući praćenju svih zakona nauke o konstruiranju, učenici su izradili izvrsno rekonstrukcijsko rješenje robotske ruke. Mehanička dinamika njihove robotske ruke je dobra, preciznost elektronike zadovoljavajuća, ruka ima veliku pokretljivost i dohvat. Za svoj izniman rad učenici su nagrađeni certifikatima sa svim izvrsnim ocjenama.

  

Tijekom poslijepodneva su pisali dnevnik rada, razgledavali Schkeuditz i Leipzig: Staru i Novu vijećnicu, Thomaskirche gdje je kantor bio J. S. Bach, Auerbachs Keller odakle je Faust s Mefistom odjahao na bačvi (prema Goethe-u koji je tu boravio kad je bio na studiju, Mädler-Passage, Specks Passage gdje su trgovci imali trgovine, skladišta i urede. Posjetili su zastupništvo Indian Motorcycle za područje Leipziga, razgledali najveći glavni željeznički kolodvor Europe, navijali na utakmici Red Bull Leipzig – Wolfsburg, razgledali crkvu Sv. Nikole odakle su krenule demonstracije koje su dovele do ujedinjenja Njemačke.

  

Također su posjetili Grassi Museum – Muzej primjenjene umjetnosti a pun pogodak je bio i posjet tvornici BMW-a. Navečer su se mogli u klubu družiti u multikulturalnom okruženju: igrati društvene igre, ići na nogomet ili kuglanje s domaćinima i učenicima iz Grčke, Portugala, Španjolske, Francuske, Poljske, Srbije pa i našima iz drugih škola, npr. iz Dubrovnika, Rijeke, Vinkovaca. Vikend su iskoristili za posjet Dresdenu, ljepoticu na Labi, sa impozantnim dvorcem Zwinger i zgradom Semperoper zajedno sa grupom učenika iz Grčke.

  

Vozeći se ICE vlakom do 200 na sat stigli smo i do Berlina, šetali ulicom Unter den Linden i razgledali glavne znamenitosti: Zgradu parlamenta, Brandenburška vrata, Museuminsel, Berlinsku katedralu, poznatu Rotes Rathaus – vijećnicu te televizijski toranj i Weltzeituhr (svjetski sat). Obišli smo i Spomenik za ubijene Židove te Potsdamer Platz a na kraju i posjetili izložbu Futurim koja potiče na razmišljanje o održivosti, energiji, prometovanju, novim biorazgradivim materijalima u gradnji te utjecaju novih tehnologija na čovječanstvo.

  

Anita Borovec, prof.